Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chov šneka

 

 

Pokud chceme chovat šneka(y), musíme zvážit některé okolnosti:
> Nebude šnek někomu ve vaší rodině vadit ?
> Budete mít čas se o šneka starat ? ( jak, to se dozvíte níže:))
> Máte prostor na terárium nebo venkovní výběh ?
> Neomrzí vás šnek po nějaké době ?
Jestli splňujete všechny „podmínky“ neváhejte a začněte si vybavovat nový příbytek pro budoucího společníka ! Šnek je velice vhodný i pro alergiky- není alergenní a vůbec nezapáchá.
 
KDE ŠNEKA CHOVAT
 
Šneka musíme chovat v nějakém ohraničeném prostoru. Na výběr máme pět možností:
> Plastové terárium (snadno se poškrábe)
> Skleněné akvárium (skleněné akvárium má všechny plochy kromě víka skleněné, víko musíme vyrobit buď ze skla - pozor na dostatek vzduchu - nebo z mřížky či síťky)
> Skleněné terárium (je celoskleněné, přední strana jsou posuvná dvířka, zabudovány 2 větrací mřížky- takže se vším všudy )
> Vlastnoručně vyrobená chovná nádoba – kreativitě a fantazii se meze nekladou
> Venkovní výběh (pouze pro české šneky, ne pro achatiny)
Obrazek
 Chov šneka v teráriu 
Obrazek
 +  -

-Šneka můžeme snadno najít

 
-Máme větší přehled o dění v teráriu
-Není riziko vniknutí slimáka
-Terárium může být v domě
-Snadno se udržuje
-Pro šneka nepřirozené prostředí
-Musíme chovat jen určité množství plžů (podrobnosti níže)
-Pozor na přísun čerstvého vzduchu (nezapomeňte na síťku nebo díry na víku terária)
-Musíme měnit substrát

 

 
Chov šneka ve venkovním výběhu

Obrazek

 
 
Venkovní výběh je pro českého šneka nejvhodnější volbou, pozor ale na achatiny, ty pochází z Afriky a mají rády teplo. Zimu by v našich podmínkách určitě nepřežily.
 +  -
 

-Přirozené prostředí

 
Skoro neomezený počet plžů (ale nic se nemá přehánět…)
-Menší starosti s úklidem
-Nemusíme se starat o přísun čerstvého vzduchu, při dešti nemusíme ani zalévat
 
 
-Může nastat problém, že nebudeme moci najít požadovaného plže
-Vniknutí slimáka
-Postavení venkovního výběhu
Do venkovního výběhu můžeme nasadit rostliny, umístit kameny, kmeny, větve, jezírko (pozor, vodní hladina nesmí být vyšší než vzdálenost země a dýchacího otvoru nejmenšího šneka- ten je zhruba v úrovni kořenů delších (zrakových) tykadel). Cena výběhu se pohybuje okolo 500-1000 Kč (cena 50-80 l terária).

 

  
Ať už ale chováme šneka kdekoli, musíme dodržovat
ZÁKLADNÍ PRAVIDLA CHOVU ŠNEKA
 
VLHKOST
Už jako malí jsme po dešti chodily ven a hledali jsme šneky. Takže asi každý z nás ví, že šneci mají rádi vlhko. Proto bychom měli venkovní výběh nebo terárium kropit (cca 2x denně, ráno a večer). Mimo jiné můžeme do terária či venkovního výběhu umístit bazének, který také pomůže šnekům udržovat vlhkost (znovu připomínám, že by hladina neměla přesáhnout vzdálenost od země ke kořenům delších tykadel nejmenšího šneka!). V letních měsících se ale i přesto může stát, že se šnek ponoží do tzv. ESTIVACE, což znamená, že „usne“ na větvi nebo stěně nádoby a zalepí se průhlednou blánou.Jeho životní funkce se zpomalí. Šneka můžeme buď probrat ponořením na pár sekund do vody nebo ho necháme „dřímat“. Nebojte se, že šnek uhynul, vydrží tak i několik týdnů!
 
PROSTOR
I šneci potřebují k životu prostor. Ve venkovním výběhu to nemusíme až tak řešit ale v teráriu by se měli dodržovat určitá pravidla:
> Pro šneka velikostně podobného páskovce potřebujeme 3 l prostoru
> Pro šneka velikostně podobného hlemýždi potřebujeme 5 l prostoru
> Pro menší achatinu (iredalei) potřebujeme 6 l prostoru
> Pro větší achatinu (fulica) potřebujeme 7 l prostoru
Pokud budou mít vaši šnekouni dostatek místa k bydlení, budou se nadšeně chovat a rozmnožovat.
 
Obrazek
Tak toto je ta špatná varianta :)
VZDUCH
Pokud chováte šneky ve venkovním výběhu, nemusíte se tímto problémem vůbec zajímat. To ale neplatí o teráriích. Pokud nebudou mít vaši šneci dostatek vzduchu, mohou onemocnět nebo i zahynout. V teráriu se také bude rychle kazit potrava a z ní se pak vylíhnou otravné mušky, plíseň a nepříjemný zápach. Proto je potřeba udělat díry do víka nebo ho nahradit síťkou či mřížkou (pozor, ať vám šneci neutečou). Teplota by se měla pohybovat okolo 23°C, u achatin je teplota zvlášť důležitá. Můžeme přitápět třeba žárovkou ale pozor, žárovka nesmí být umístěna v teráriu ale třeba nad ním. Šneci by se mohli popálit. Je vhodné zapnout tuto žárovku vždy, když budete v pokoji větrat.
 
ÚDRŽBA
O šneka se musíme také (logicky:)) starat. Potravu podáváme každý den novou, aby nesplesnivěla a nevylíhli se ty „otravné“ mušky. 2x denně kropíme, každý týden uděláme malý úklid (posbírání výkalů, očištění skel, dekorací, popř. výměna sépiové kosti). Jednou za měsíc, dva vezmeme všechny šneky z nádoby (popř. venkovního výběhu) pryč, odstraníme substrát (nejčastěji se používá lignocel-kokosová drť), dekorace, vše pečlivě vymyjeme a vložíme nový substrát (můžeme si obstarat i nové dekorace). Vodu v jezírku měníme dle potřeby.
 
 
 
SPRÁVNÉ DRŽENÍ A MANIPULACE SE ŠNEKEM
Nemůžeme zapomenout ani na bezpečnost při manipulaci se šneky. Zvlášť u mláďat si musíme dát pozor, aby jsme šnekovi neublížili a nepoškodili mu ulitu. Na obrázku je červeně vyznačena plocha, které bychom se rozhodně neměli dotýkat. Zpravidla je obústí (na obrázku vyznačeno modře) a nově dorostlá ulita (červeně). Na obrázku je achatina, u českých plžů to platí stejně.
 
Obrazek
 
Pokud chceme šneka vzít ze skla, kamene nebo jiného hladkého povrchu, neodtrhávejme ho velkou sílou! Lepší je, pokud mu "nabídneme" ruku a počkáme, než si na ni vleze. Pokud zrovna spěcháte, počkejte, až vám šnek začne lézt na ruku a pak mu hlavu mírně zvedněte od skla a tím ho "odlepíte".
 

Kdo by chtěl chovat šnečka musí si opravdu přečíst všechny informace a uvědomit si jestli to všechno bude stíhat a jestli ho to bude bavit...atd.

Dotaz?Piš do DOTAZŮ nebo sem do komentářů;)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mám 5 šneků bude mi stačit jedno terárko?

(Ada, 11. 5. 2014 16:20)

Ahoj mám 5 šneků zahradních bude mi stačit jedno terárko má to velikost asi 4, 5 litrů asi nějak tak??

specialni terarko!!

(marika, 13. 4. 2013 22:05)

ahoj ja mam doma n a meho sneka spoecialni terarko, kteri mi virobil deda!!! je fakt ¨
moc pekny ahoj marika :))))

Re: specialni terarko!!

(Snail farm Mak, 14. 4. 2013 14:53)

Ahoj Mariko,
pokud jsem to dobře pochopila, tak máš pěkné terárium na míru od dědy. To ti závidím, jelikož u nás v rodině nikdo nic podobného neumí. :( Ale přesto máme pěkná terárka. :)
SFM